Projekt funkcjonalny

Projekt funkcjonalny wnętrza, to rysunek, w którym zamieszczam płaski rzut lokalu z rozmieszczonymi elementami wyposażenia. Wszystkie te elementy są istotne z punktu widzenia ergonomii wnętrz oraz umiejscowienia poszczególnych mediów.

Na rzucie płaskim znajdują się bryły mebli kaloryfery, piecyki gazowe, istniejące drzwi, okna, wnęki. W niektórych projektach usytuowane są lampy podłogowe lub duże lampy sufitowe, czasami zamieszczane są elementy dekoracyjne, które pełnią ważną funkcję, lub są istotne dla Inwestora.

Po co jest projekt funkcjonalny?

Na ogół, kiedy rozpoczynam współpracę, to otrzymuję jakiś rysunek lokalu. Często są to rzuty z wymiarami ścian, które zawierają naniesione bryły niektórych mebli i wyposażenie. Dzięki temu na pierwszy rzut oka widać, gdzie jest kuchnia, gdzie salon, sypialnia i łazienka. Można poprzestać na tym projekcie funkcjonalnym, ale ten jest zaledwie wskazówką do zagospodarowania wnętrz. Określa ich funkcje i podpowiada, gdzie powinny się znaleźć właściwe media takie jak woda, gaz, centralne ogrzewanie, itp.

Projekt funkcjonalny jest jednym z etapów procesu projektowego, ale czasami stanowi odrębny projekt, który również spełnia swoje zadanie, zwłaszcza tam, gdzie nie za bardzo wiadomo jak wnętrze urządzić.

Projekt funkcjonalny jako pierwszy z etapów procesu projektowego

Projekt funkcjonalny wykonuję na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji w lokalu, przesłanych plików DWG, ewentualnie rzutów z wymiarami. Wcześniej przeprowadzam wywiad, który jest niezbędny do poprawnego rozmieszczenia wszystkich funkcjonalności we wnętrzach.

Jeśli projekt funkcjonalny jest etapem dla projektu kompleksowego i kompleksowego z nadzorem, wówczas wraz z rzutami płaskimi przygotowuję również zestawienie kolorystyczne dla wnętrz oraz zestawienie obrazkowe podstawowego wyposażenia, po to, żeby skonfrontować wcześniej wybrany styl, w którym wnętrze ma zostać zaprojektowane.

Zobacz, jak wyglądają poszczególne etapy procesu projektowego. Możesz je znaleźć TUTAJ

Projekt funkcjonalny jako ostateczny projekt

Projekt funkcjonalny otrzymany wraz z rzutem lokalu może być ostatecznym projektem funkcjonalnym i zgodnie z jego założeniami możesz zaaranżować wnętrze.

Czasami jednak wnętrze jest nietypowe albo będzie miało inną funkcję i wymaga zaprojektowania. W takiej sytuacji można zlecić wykonanie projektu funkcjonalnego.

Jeśli zlecasz wykonanie projektów kompleksowych dla części swojego domu, mieszkania ze względu na ograniczony budżet, to dla pozostałych pomieszczeń możesz zlecić wykonanie projektu funkcjonalnego.

Projekt funkcjonalny może być zlecony na zasadzie odrębnych ustaleń:

– rzuty wraz z rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia

– rzuty z rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia wraz z wytycznymi dla wybranego zakresu robót wykończeniowych

– rzuty wraz z rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia i koncepcjami kolorystycznymi

– projekt funkcjonalny wraz z zestawieniem materiałów i wyposażenia

Warianty ustalam indywidualnie

Etapy projektowania

1
Rozmowa

Podpisanie umowy i przeprowadzenie szczegółowego wywiadu wraz z określeniem stylu we wnętrzu. Na tym etapie jest również określany budżet, w którym mają się zmieścić materiały niezbędne do realizacji projektu.

2
Inwentaryzacja

Przeprowadzenie inwentaryzacji. Jeśli inwentaryzacja nie jest możliwa do przeprowadzenia, ustalane są indywidualne działania i termin jej przeprowadzenia oraz określenie zakresu zmian poprzez jej wpływ na ostateczny wygląd projektu.

3
Koncepcja

Przygotowanie projektów funkcjonalnych i propozycji kolorystycznych wraz z elementami wyposażenia charakterystycznymi dla wybranego stylu. W umowie zostaje określona ilość przygotowanych propozycji – na ogół to trzy koncepcje. Na spotkaniu omawiamy wszystkie koncepcje i powstaje jedna, która przechodzi do kolejnego etapu.

4
Projektowanie 3D

Po wybraniu jednej z koncepcji przystępuję do projektowania w 3D, w wyniku czego powstaje trójwymiarowy model wnętrz. Wynikiem tego procesu są obrazy – wizualizacje w postaci plików JPG/PNG. Przygotowuję dwa warianty tego modelu, które są prezentowane i omawiane. Na ich podstawie, w wyniku burzy mózgów powstaje ostateczna wersja projektu.

5
Dokumentacja

Ostateczna wersja 3D pozwala na przygotowanie projektów wykonawczych. Projekty te są zebrane w formie dokumentacji z wytycznymi dla wykonawców robót na wszystkich etapach realizacji prac wykończeniowo – remontowych. W dokumentacji znajdują się również rysunki techniczne dla mebli na wymiar.

6
Zestawienie

Na koniec przygotowuję zestawienie materiałów i wyposażenia, które zostało wybrane w trakcie współpracy i które pozwala na kompleksowe zrealizowanie projektu.

7
Nadzór autorski

Jeśli współpraca przewiduje również nadzór autorski nad inwestycją, to rozpoczyna się etap realizacji projektu.