Planujesz urządzić nowy dom, mieszkanie, albo zmienić wnętrza, w których mieszkasz? Pewnie tak, skoro czytasz ten wpis 🙂
Projekt wnętrz, to projekcje w postaci obrazów, które prezentują wizję mieszkania, wnętrza domu, albo wnętrza użytkowego, czyli tzw. wizualizacje. Takie obrazy zestawiają wyposażenie z materiałami wykończeniowymi oraz oświetleniem. Prezentują się w miarę realnie i pomagają architektowi wnętrz zaprezentować swoją wizję projektowanego wnętrza. Projekt wnętrz, to też „przepis – instrukcja” dla wykonawców, którzy się zajmą poszczególnymi elementami wykończenia i wyposażenia Twojego mieszkania.
Co zawiera projekt wnętrz?
Projekt wnętrz, w zależności od jego charakteru może zawierać:
- układ funkcjonalny wnętrz
- wizualizacje,
- projekty wykonawcze z wytycznymi wykonawców poszczególnych prac montażowych i budowlanych oraz wykonawców mebli,
- zestawienie wyposażenia i materiałów niezbędnych do zrealizowania projektu wnętrz.
Projekt wnętrza można wykonać:
- samodzielnie, jeśli czujesz, że potrafisz pogodzić estetykę, funkcjonalność, posiadasz ogólną wiedzę o materiałach i technologiach oraz trendach
- zlecić wykonanie najtrudniejszych wnętrz takich jak łazienka, czy kuchnia specjalistom. Projekt kuchni możesz zlecić firmom wykonującym meble na wymiar, meble kuchenne. Projekt łazienki możesz zlecić sklepom które oferują wykonanie projektu przy zakupie materiałów do wykończeń
- możesz zlecić projektantowi lub architektowi wnętrz, który posiada niezbędną wiedzę i umiejętności, żeby sprostać Twoim wymaganiom kompleksowo.
Na jakie problemy możesz natrafić projektując wnętrza bez projektanta lub architekta wnętrz?
po pierwsze
W darmowych wersjach programów do projektowania wnętrz, lub planerach do budowania kuchni, czy łazienki, na ogół można zaplanować ogólnie układ wnętrz, może nawet jego funkcjonalność. W niektórych nawet uda się odpowiednio nałożyć tekstury w taki sposób, że mniej więcej będzie wiadomo, co w jakim kolorze i materiale ma być. To może wystarczyć, jeśli sam zajmiesz się wykonaniem prac remontowo wykończeniowych, albo jeśli Twój wykonawca tych prac posiada dobrą wyobraźnię. Nie pozostawiaj jednak wolnej ręki wykonawcom, którzy zapewniają, że rozumieją Twoją wizję na podstawie takich poglądowych projektów, gdyż możesz się rozczarować efektem finalnym.
po drugie
Jeśli zdecydujesz się na aranżowanie wnętrz samodzielnie i skorzystasz z porad oraz usług firm, które oferują materiały wykończeniowe, to zwróć uwagę na funkcjonalne aspekty projektowanej przestrzeni. Wykonawcę mebli na wymiar na ogół interesują same meble ewentualnie sposób podłączenia mediów do urządzeń AGD, a sprzedawcę ceramiki i armatury do łazienki będzie interesowało głownie rozmieszczenie elementów, które Ci sprzedaje. Ale czy na pewno uwzględnione zostaną wszystkie Twoje potrzeby? Musisz tego osobiście dopilnować.
po trzecie
Kiedy sam planujesz zmianę w układzie pomieszczeń, układ mebli, rodzaj oświetlenia, posiadasz wykonane wizualizacje łazienek itp. itd. powinieneś jeszcze przewidzieć czy konieczne są zmiany i dopasowania. Dotyczy to dla gniazd wtykowych, wyłączników oświetlenia, przyłączy wody, odpływu, a nawet centralnego ogrzewania. Jeśli pominiesz takie detale na etapie wstępnych prac wykończeniowo remontowych, to możesz ponieść dodatkowe koszty związane z koniecznymi przeróbkami. Dotyczy to zarówno montażu mebli, oświetlenia, urządzeń AGD i pozostałego wyposażenia.
po czwarte
Pozostaje dobrać wszystkie materiały wykończeniowe. Pamietaj, że wybór materiałów do wykończenia wnętrz powinien się odbywać zdecydowanie wcześniej, w pierwszej części procesu projektowania wnętrz. Do wielu materiałów wymagane jest specjalne podejście, np. pod podłogę drewnianą powinna być odpowiednio niska wilgotność w pomieszczeniu, a do paneli winylowych klejonych powinna być idealnie wykonana wylewka. Do okładzin flizowanych nie trzeba wykonywać gładzi gipsowych, ale dla ścian malowanych, a czasami i tapetowanych takie gładzie są niezbędne. Musisz też wiedzieć, co dokładnie będzie na ścianach i podłogach, żeby wykonawca mógł przygotować ofertę na swoje prace. Jeśli będziesz go zaskakiwać w trakcie prac, ostateczna ich wartość zdecydowanie wzrośnie.
i jeszcze jedno
Pozostaje jeszcze kwestia kolorystyki, tekstur i faktur, czyli dobór materiałów pod względem wyglądu. Co, do czego pasuje, czego więcej, czego mniej, czy jedno z drugim dobrze się będzie prezentować. A to wszystko w jednym, drugim, dziesiątym i nastym sklepie oraz rzecz jasna w całym Internecie :)!
Tak, to wyzwanie, które zajmie sporo Twojego czasu. Wielu z tych, którzy przebrnęli przez wybór materiałów później nazywali się „specjalistami”, albo co najmniej „znawcami tematu”, ale rzadko wyrażali chęć przejścia przez to ponownie :).
Dla kogo projekt architekta lub projektanta wnętrz?
Wracamy do tytułowego pytania :).
Jeśli czytasz podsumowanie, to znaczy, że moje usługi są właśnie dla Ciebie. Praca architekta wnętrz pozwoli Ci na zaoszczędzeniu czasu, niepotrzebnych nerwów i niekończących się przeróbek. Na koniec zamieszkasz w wymarzonym, dobrze zaprojektowanym wnętrzu.
Chcesz wiedzieć kim jestem? Przeczytaj TUTAJ
Chcesz wiedzieć jakie projekty wykonuję? Zapoznaj się z OFERTĄ
Jak się ze mną skontaktować? – wszystko znajdziesz TUTAJ