Styl vintage

Słowo vintage pochodzi z terminologii winiarskiej i oznacza wino wyprodukowane z winogron pochodzących w jednym sezonie. W modzie zaistniał w XIX wieku i oznaczał noszenie ubrań z poprzedniej epoki. We wnętrzach oznacza łączenie starego z nowym, przy czym to „stare” musi mieć co najmniej 20 -25 lat.

Wnętrza w stylu vintage opierają się na przedmiotach, gdyż łączą ich przeszłość z teraźniejszością, nadając przedmiotom drugie życie i przenosząc nas do lat naszej i naszych rodziców, młodości.  

Styl nie ma oczywistych reguł, a kompozycje opierają się na guście i smaku, niemniej przyjmuje się dwie zasady, zgodnie z którymi projektuje się wnętrze w stylu vintage: stare meble i dodatki w nowoczesnym wnętrzu, lub nowoczesne meble i dodatki w wystylizowanym na stare wnętrzu.

Wiele ze starych mebli możemy odkupić i wyremontować. Jeśli nie potrafimy zrobić to sami, lepiej zlecić profesjonalistom. Możemy też znaleźć już odnowione meble i przedmioty – jest sporo ofert w serwisach internetowych dotyczących zarówno mebli, oświetlenia, wyposażenia i dekoracji. Odnawiane meble wcale nie muszą być podobne do oryginału, przeciwnie – vintage to również zabawa kolorem, dlatego warto go wprowadzić w meblach właśnie, dlatego obicia krzeseł mogą być powleczone wzorzystymi tkaninami lub pomalowane na dowolny kolor, który nam w duszy gra.

Wielu znanych projektantów zainspirowanych vintage projektuje meble w tym stylu, dzięki czemu jest duży wybór krzeseł, stołów, komód, stoliczków, foteli, itp. Również producenci sprzętu gospodarstwa domowego oferują wiele urządzeń o obłych kształtach w stylu retro, z którymi aranżowanie takiej przestrzeni sprawi, że będzie ona nie tylko stylowa, ale i funkcjonalna.

Dodatkowymi elementami będą dekoracje, drobne akcesoria „wykopane” ze strychu lub kupione na targu staroci – jak stary gramofon, stylizowany wolnostojący wieszak, kolorowa ceramika, kolorowe szkło oraz nietuzinkowo dobrane akcesoria jak na przykład pomysłowa metalowa misa zamiast umywalki w łazience.

Wnętrza w stylu vintage, to nie tylko stare meble i akceoria, to styl, którym wykorzystuje się przeciwieństwa do stworzenia oryginalnych kompozycji. Nowoczesne meble i materiały w zestawieniu z odpowiednio dobranymi, starymi ich przedstawicielami, stworzą oryginalną i niepowtarzalną aranżację.