Nazwa stylu hampton pochodzi od miasta East Hampton na Long Island, które było miejscem wypoczynku dla zamożnych mieszkańców Manhattanu. W mieście tym, dzięki dekoratorom m. in. J. Barmana, J. Adlera i S. Doonana, połączono luksusowy styl nowojorskich domów z nadmorskim klimatem, jego naturalnością i historią.
Najbardziej charakterystyczne dla tego stylu jest łączenie eleganckiego stylu nowojorskiego z elementami rustykalnymi, klasycznymi oraz nadmorskimi. Właśnie ze względu na te ostatnie, styl ten jest też nazywany marynistycznym.
Wnętrza są jasne głównie dzięki naturalnemu światłu, które dociera do wnętrza dzięki dużym przeszklonym oknom. Ściany są zwykle białe lub beżowo szare. Oczywiście nie może zabraknąć akcentów w odcieniach granatowych i różnych odcieni niebieskiego, zielonego i szarości, które przede wszystkim mają przywodzić na myśl morskie pejzaże związane z morzem i niebem odbijającym się w wodzie. W stylu new hampton nieco mocniejsze barwy: brąz, czernienie, fiole i złoto. Ściany dekorowane bogato sztukaterią oraz tapetą w regularne wzory. Dekoracje ścienne, jak lustra i ramy obrazów, które dekorują wnętrza, wykonane z chromowanych lub niklowanych elementów. Lampy z jednej strony mogą być stalowe lub drewniane i jeśli nie naturalnie zużyte, to koniecznie są postarzane, drewno bielone; mogą posiadać duże abażury, lub szklane klosze oplecione lnianym sznurem. Z drugiej strony zaś lampy mogą stanowić element nowojorskiego przepychu, a więc mogą to być żyrandole zdobione kryształowymi koralikami.
Meble koniecznie z elementami stylu wiktoriańskiego, jeśli np. stolik nocny jest prosty, to musi stać na kabriolowych nóżkach. Stoliki kawowe eleganckie, szklane z metalowymi chromowanymi ramami, nawiązującymi do nowojorskiego przepychu lub w kolonialnym stylu. Przepastne sofy są wygodne i miękkie, fotele mogą być zdobione, a zagłówki łóżek tapicerowane pikowanymi materiałami. Krzesła w jadalni mogą być rattanowe ozdobione wygodnymi poduchami. Królują proste lniane, bawełniane i wełniane tkaniny, przeplatane eleganckimi aksamitami i żakardami. Dla eleganckich dekoracji kontrastem są kosze i drobiazgi w wiejskim klimacie. W oknach na ogół zasłony przepuszczające światło, które nie zasłaniają pięknego widoku, stosuje się też żaluzje w białym kolorze lub naturalnym albo bielonym drewnie. Podłoga musi być drewniana, którą dodatkowo zdobią dywany.
Całość stanowi eleganckie i bardzo przytulne wnętrze.
Poniżej projekty wnętrz, w których wiodącym stylem jest hampton.
© 2020 – 2024 Krzyszkowska.eu. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.