Styl eklektyczny

Eklektyzm we wnętrzach, to łączenie różnych stylów wnętrz, elementów wyposażenia i aranżacji. Styl nie jest nowym trendem, jego początków można się dopatrywać już w XIX wieku. W architekturze przykładem jest Wieża Eiffla w Paryżu.

O tym stylu mówi się, że nie ma w nim nudy i utartych schematów oraz granic, a na pozór nie pasujące do siebie elementy zestawia w jedną spójną całość. Wnętrze powinno być przemyślane, żeby nie mieć poczucia braku stylu, a nawet chaosu, w tym celu warto wytyczyć motyw przewodni i dominujący styl. Warto pamiętać o zastosowaniu zasady proporcji, gdzie styl dominujący będzie stanowił ok. 60-70%, pozostałe to uzupełniające całość elementy wyposażenia i dodatki.

Motywem przewodnim może być na przykład kolorystyka, wówczas, albo są to kolory wzajemnie się uzupełniające, albo kolory z jednej palety barw. Innym motywem przewodnim może być wzór lub kształt powtarzający się we wnętrzu. Może to być również coś ulubionego: muzyka, kultura czy podróże.

We wnętrzu eklektycznym stosuje się kontrasty, na przykład zestawianie „starych” stylowych mebli z „nowymi” z tworzywa sztucznego albo zestawienie różnych tekstur: betonu, cegły i tapety, albo eleganckich tkanin. Kontrastem będzie też połączenie dwóch zupełnie różnych stylów: rustykalnego z nowoczesnym.

Urządzanie wnętrza w stylu eklektycznym jest wymagającym wyzwaniem dla projektanta i świetną zabawą, jeśli urządzamy je dla siebie.