Styl Art Deco

Styl Art Deco ma swoje korzenie w okresie międzywojennym na początku XX wieku. Był synonimem luksusu, elegancji i wysokiej jakości, z delikatnym akcentem minionej epoki.

Cechuje się wysoką jakością szlachetnych materiałów, dbałości o detale i kunsztowi wykonania. Piękno przedmiotu jest dopełnieniem jego funkcji. Stylowym wyposażeniem są ciężkie meble o prostych geometrycznych kształtach, często zaokrąglonych frontach, giętych nogach. Meble często były wykonywane z szlachetnych materiałów, takich jak fornir, drewno, wysokogatunkowe tkaniny, metal, szkło i kryształ. W materiałach wykorzystywano ponadto kamień naturalny: marmur i granit.

Dzisiaj, w tym stylu doskonale odnajdą się antyki. Zwykle to meble w kształcie walców, stożków i sześcianów z charakterystycznymi elementami zdobniczymi. Oczywiście nie może zabraknąć zgeometryzowanych intarsji z kilku gatunków drewna lub inkrustowanych metalami albo masą perłową. Mogą to być również meble lakierowane na wysoki połysk, meble z elementami kamienia, metalu i drewna. Dodatkowe elementy dekoracyjne to mosiądz, miedź lub imitujące je stal nierdzewna ze szlachetnymi powłokami. Całości dopełniają efektowne szklane i kryształowe żyrandole oraz kinkiety.

Na podłodze zwykle jest drewno lub płytki, ale układane w efektowną mozaikę lub szachownicę.

Początkowo jasna, pastelowa kolorystyka, dzisiaj zastępowana jest ciemniejszymi tonami: czerń, burgund, granat i zieleń. Wszystko stanowi mieszankę elegancji i luksusu, dlatego nie oszczędza się na jakości materiałów i elementów wyposażenia wnętrz.