Styl skandynawski pochodzi z północnej części Europy, a zapoczątkowany został na przełomie XIX-XX wieku przez Carla Larssona, szwedzkiego malarza i architekta, który przedstawiał codzienne życie ludzi w jasnych minimalistycznych wnętrzach.
Styl wyróżnia się prostotą form i funkcjonalnością, co w połączeniu z bielą może dawać obraz bardzo surowego klimatu, podobnego do panującego na Północy. Jednak wnętrza urządzone w tym stylu nie są chłodne, przeciwnie są bardzo przytulne i ciepłe w odbiorze, a przywiązanie do natury nadaje wnętrzom doskonałej harmonii.
Ze względu na tęsknotę i pogoń za światłem dziennym, charakterystyczne są duże okna, na ogół niczym nie osłonięte okna, przez które ma wpadać światło słoneczne. Wnętrza są przestronne, praktycznie urządzone i pozbawione zbędnych przedmiotów.
Króluje biel oraz jasne odcienie szarości, beżu i niebieskiego. Stosowane materiały to naturalne drewno, sklejka, wiklina, kamienie, metal, naturalne tkaniny, a więc len, wełna i bawełna.
Kolorystyka wnętrz jest bardzo stonowana, białe są zarówno ściany, meble oraz elementy dekoracji, które są uzupełnione o delikatne beże, czasami akcentująca czerń oraz odcienie niebieskiego. Głównym materiałem wykończeniowym, w którym króluje we wnętrzu, jest drewno, które na ogół występuje w swojej naturalnej kolorystyce, lub jest malowane w jasnych barwach, często czy naturalne stare lub celowo postarzane – głównie w wykończeniu ścian i mebli. Wnętrze nie jest jednak surowe, panuje w nim sielska, przytulna atmosfera. Meble mają być nie tylko funkcjonalne, ale i komfortowe, stąd wypoczynki oraz fotele są na ogół miękkie i obłych kształtach. Całość jest uzupełniona przytulnymi dodatkami: dywanami, poduchami, ciepłymi kocami z naturalnych, jednobarwnych lub wzorzystych materiałów. Dekoracje, to głównie świece, których jest mnóstwo i które dodają klimatu wnętrzom, ale również inne drobne dekoracje na ogół w geometrycznych wzorach i kształtach. Na ścianach obrazy lub grafika z motywami botanicznymi lub w czarno białej stylistyce. Zieleń wprowadzana jest na ogół poprzez żywe rośliny.
© 2020 – 2024 Krzyszkowska.eu. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.